;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Víte, proč si vlastně dáváme dárky?

Vůbec nezáleží na tom, zda jsou drahé, levné, moderní nebo ručně vyráběné. Pokud je dostaneme, máme jistotu, že existuje někdo, komu na nás doopravdy záleží. Jsou připomínkou vzácných chvilek, velkých očekávání, ale i vzájemného vyjádření lásky a úcty. Řeč je o dárcích. Víte, kde se vůbec tradice spočívající v obdarovávání ostatních vzala? A tušíte, že během následujících týdnů budete mít hned několik příležitostí vykouzlit svým blízkým úsměv na tváři?

hezke Vanoce 2016

První dárky už ve starověkém Římě

Vůbec první zmínky o vzájemném obdarovávání se objevují v kronikách ze starověkého Říma. Tehdy byl důvodem k všeobecnému veselí příchod nového roku.

Postupem času začal slávu kolem přelomu starého a příchodu nového roku vytlačovat slunovrat, jenž se postupem času stal vánočním svátkem. A dárky zde pochopitelně nemohly chybět! Byly (a dodnes jsou) projevem vzájemné úcty, důvěry a především lásky mezi bližními.

Mladým lidem se v dřívějších dobách dávala jablka jako symbol zdraví, síly a dlouhověkosti. Nesměly chybět ani oříšky, které symbolizovaly příslib moudrosti a zralosti, nebo sladké perníčky, jež vyjadřovaly radost a slast z mládí.

Zámožnější rodiny se navzájem častovaly řetízky z drahých kovů, vonnými mastmi a voňavkami nebo vínem a ovocem, které mělo zajistit sladký a dlouhý život.

balicek_marmeladovy2015

 

Dárky nosí Ježíšek, Santa i děda Mráz

Zhruba 200 let už dárky nosí Santa Claus, děda Mráz, ale především náš Ježíšek. Symbolika českého Ježíška neodmyslitelně souvisí s tradicí betlémů, které se u nás poprvé objevily zhruba v 16. století.

V zemích, kde dělá radost Santa Claus, děti věří, že jde o starého prošedivělého pána v červeném obleku, jenž má dokonce své oficiální pracoviště ve městě Nuuk v Grónsku, kde funguje i poštovní úřad, který děti každoročně zahltí množstvím přáníček.

A co vy? Už jste letos napsali Ježíškovi? Máte nakoupené dárky? Pokud ne, pak věřte, že nejkouzelnějším dárkem, který ostatním můžete dát, je váš čas a upřímný úsměv!

praliny_vanocni2

 

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.