;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Delikatesy rodící se v panenské přírodě Bílých Karpat

Impozantní kopce, panensky čistá příroda, malebné údolí. Na tohle všechno se těším pokaždé, když vyrážím pro nové pochoutky do Horňácké farmy. Tentokrát vyjíždím už kolem osmé hodiny ranní a společnost mi na cestě dělá právě vycházející slunce, jež halí vozovku do zlatavého oparu.

Smysly do pozoru!

Míjím folklorem proslavené město Strážnice a mám před sebou poslední, pěkně klikatý kousek úzké silnice. Protože se její část stáčí do hustého lesíku, můžu si vychutnat okouzlující vůni ranní rosy, vzrostlých borovic a mokrého mechu, která přivádí mé čichové buňky k naprostému šílenství.

V myšlenkách jsem již dávno na farmě a dávám dohromady témata dnešních hovorů. Přemýšlím, jakými výrobky mě tentokrát okouzlí a zda se do některého z nich zamiluji se stejnou vášní jako posledně. Řízení pochopitelně nezanedbávám, přeci jen si nemůžu dovolit havarovat. To bych vám toho příliš nedovezl…

Královský doprovod

Z přemítání mě vytrhne hejno srnek, které si kráčí po rozkvetlé mýtince napravo od silnice. Aby toho nebylo málo, vlevo je bystrým zrakem pozoruje statný jelen. Doslova jakoby to byli uvaděči do kouzelných míst, která se mohou pochlubit řadou regionálních i přírodních rarit.

Protože srnky i jelena dělí pouze cesta, po níž právě jedu, asi telepaticky se shodnou, že ji využijeme všichni společně. Zpomalil jsem a chvíli je pozoroval. Nakonec se milý jelen a srnky smluvili, že půjdou před vozem a společně mi budou ukazovat cestu. Asi si mysleli, že přestože jedu po asfaltové silnici, mohl bych se snad někde v lese ztratit. :-)

hornacka farma55

Dokonalé spojení s přírodou

Při vyhlídkové jízdě, na níž se nyní doopravdy kochám, si uvědomuji, jak blízko tady má člověk k nádherným zvířatům a panenské – téměř lidskou existencí nepoznamenané přírodě. Srnky společně se svým statným doprovodem zmizely stejně rychle, jako se objevily. Po jejich semišových kožíšcích a hlubokých hnědých očích zbyl jen praskot větviček a dusot párů kopýtek. Můj cíl byl ovšem na dohled.

Přijíždím do Horňácké farmy, která se nachází za místním kostelíkem. Zaparkuji před žlutým domečkem, který slouží jako kancelář a zároveň jsou zde vystaveny všechny zdejší výrobky. Paní Nováková, zakladatelka farmy, ráda vypráví o filozofii svého podnikání a také o tom, že farma je skutečnou farmou se vším všudy. Co si zde vypěstují, to si také sami zpracují. A to je v dnešní době opravdová rarita!

hornacka farma44

Miniprasátka i vlastnoručně vypěstovaná zelenina

Všechna zelenina i ovoce jsou v bio kvalitě. Navíc jsme jen kousek od chráněné krajinné oblasti, takže mám záruku, že chemie sem má vstup zakázán. Horňácká farma se zaměřuje zejména na chov skotu, prasat, miniprasátek, ovcí, koz a hus. Aby toho nebylo málo, všude kolem tady mají rozlehlá pole s vlastnoručně vypěstovanou zeleninou a voňavé sady s ovocnými stromy. Právě tady se rodí výrobky, které vám v Dobrém Krámu nabízíme a které získávají jedno ocenění za druhým.

 

hornacka farma11

S paní Novákovou debatujeme o originální chuti nakládané zeleniny, ovocných kompotů, bio džemů, omáček čatní a vynikajících bylinných sirupů. V každém výrobku je pro vás uschován pořádný kus slovácké přírody. Třeba zmíněné sirupy se připravují z velmi silného výluhu bylin či květů a do finální podoby výrobku se přidá jen cukr a citron. Nic víc, nic míň! Vynikající jsou také zdejší kompoty, které vám přijdou vhod právě v nadcházejícím zimním období.

Loučím se s Horňáckou farmou a příště se zase rád zastavím pro výborné dobroty,

které se rodí v srdci Bílých Karpat.

 

 Zbyněk Glos, DobrýKrám.cz

 

_______________________________________

Mohlo by Vás také zajímat:

Marmeládové zlato je doma!

marmelady farmicka 

Vůně šípků se line z Jesenických vrchů

sipkove vino_vyroba11

   

 

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.