;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Thebener (Víno Mrázik Devín)

Webová stránka značky: Thebener (Víno Mrázik Devín)
 

Na jihozápadním svahu Devínskej Kobyly se pěstovala vinná réva už více než dva tisíce let. již od časů Keltů a později Římanů. Svah, obklopený řekami Dunaj a Morava, se specifickým vlhkým mikroklimatem, neustále vanoucím větříkem a s velmi vhodným podložím, vytváří výjimečné podmínky pro pěstování nejen vinné révy, ale i černého a červeného rybízu. Právě rybíz zde má slavnou tradici na, kterou navázal pan Augustín Mrázik

devinsky_ribezlak1

Vinnou révu koncem 19. století zničila fyloxéra (mšička révokaz). Tato nemoc postihla prakticky celou Evropu a dodnes musí být nové révy roubovány na odolnější americké odrůdy. V Děvíně se ale kromě vinné révy dobře dařilo i rybízům a meruňkám. Byly tu velké sady, z nichž se ovoce vozilo do Vídně až do zániku Rakouska - Uherska. Po zkáze fyloxérou víno zmizelo, zato ovoce byla každý rok bohatá úroda. Místní obyvatel pocházející z Německa Alois Sonntag se na to už nemohl dívat a tak v roce 1921 založit výrobu na rybízové víno. Víno se úspěšně prodávalo do místních restaurací a hospod a dokonce se i vyváželo do zámoří. Jeho rybízový vermut získal zlatou medaili na výstavě v Paříži. Od té doby je devínsky ríbezlák fenoménem široko - daleko. 

sonntag-predaj_devinsky_ribezlak

Po válce došlo k odsunu Němců a k následnému úpadku vinohradnictví v Děvíně. Na tradici navázalo až Jednotné zemědělské družstvo (JRD Karlová Ves - Devín), které začalo vyrábět a následně prodávat rybízové víno ve své vinárně na Obchodní ulici v Bratislavě a v Karlové vsi. Zvláště na "Obchodnej" se rybízák stal velkým hitem mezi studenty nedaleké technické univerzity.

Po revoluci JRD s výrobou vína skončilo a tradice začala upadat. V roce 2007 patriot pan Augustín Mrázik si včas uvědomil, že právě "devínsky ríbezlák" je vlastně místní specialita spojená s dlouhou tradicí a tato tradice by neměla zaniknout. Založil tedy spolek vinařů v Děvíně a své vinařství Víno Mrázik Devín. Spolek dnes pečuje o záchranu a oživení vinohradnictví v této překrásné a unikátní lokalitě a hlavně se snaží o propagaci výjimečného Děvínského rybízáku.

devinsky_ribezlak

A jak přišel na název Thebener? Jednoduše, Theben je německy Devín, takže cesta k finálnímu názvu byla poměrně snadná :-)

THEBENER

 

 

 

 

 

139
1401139140
 • cerny sv urban thebener 22 Akce 6ks = -5% sleva! Kód: 07000631
  Víno z černého rybízu - Černý sv. Urban 0,75l
  Momentálně nedostupné Značka: Thebener (Víno Mrázik Devín)
  Rybízové víno z velmi nízkým obsahem zbytkového cukru, vyniká výjimečnou chutí a výraznou vůní černého rybízu. Víno je vyrobeno řízením kvašením...

  Původně: 169 Kč
  Ušetříte: 29,33 Kč (–17 %)

  139,67 Kč / ks

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.