;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Thebener (Víno Mrázik Devín)

Webová stránka značky: Thebener (Víno Mrázik Devín)
 

Na jihozápadním svahu Devínskej Kobyly se pěstovala vinná réva už více než dva tisíce let. již od časů Keltů a později Římanů. Svah, obklopený řekami Dunaj a Morava, se specifickým vlhkým mikroklimatem, neustále vanoucím větříkem a s velmi vhodným podložím, vytváří výjimečné podmínky pro pěstování nejen vinné révy, ale i černého a červeného rybízu. Právě rybíz zde má slavnou tradici na, kterou navázal pan Augustín Mrázik

devinsky_ribezlak1

Vinnou révu koncem 19. století zničila fyloxéra (mšička révokaz). Tato nemoc postihla prakticky celou Evropu a dodnes musí být nové révy roubovány na odolnější americké odrůdy. V Děvíně se ale kromě vinné révy dobře dařilo i rybízům a meruňkám. Byly tu velké sady, z nichž se ovoce vozilo do Vídně až do zániku Rakouska - Uherska. Po zkáze fyloxérou víno zmizelo, zato ovoce byla každý rok bohatá úroda. Místní obyvatel pocházející z Německa Alois Sonntag se na to už nemohl dívat a tak v roce 1921 založit výrobu na rybízové víno. Víno se úspěšně prodávalo do místních restaurací a hospod a dokonce se i vyváželo do zámoří. Jeho rybízový vermut získal zlatou medaili na výstavě v Paříži. Od té doby je devínsky ríbezlák fenoménem široko - daleko. 

sonntag-predaj_devinsky_ribezlak

Po válce došlo k odsunu Němců a k následnému úpadku vinohradnictví v Děvíně. Na tradici navázalo až Jednotné zemědělské družstvo (JRD Karlová Ves - Devín), které začalo vyrábět a následně prodávat rybízové víno ve své vinárně na Obchodní ulici v Bratislavě a v Karlové vsi. Zvláště na "Obchodnej" se rybízák stal velkým hitem mezi studenty nedaleké technické univerzity.

Po revoluci JRD s výrobou vína skončilo a tradice začala upadat. V roce 2007 patriot pan Augustín Mrázik si včas uvědomil, že právě "devínsky ríbezlák" je vlastně místní specialita spojená s dlouhou tradicí a tato tradice by neměla zaniknout. Založil tedy spolek vinařů v Děvíně a své vinařství Víno Mrázik Devín. Spolek dnes pečuje o záchranu a oživení vinohradnictví v této překrásné a unikátní lokalitě a hlavně se snaží o propagaci výjimečného Děvínského rybízáku.

devinsky_ribezlak

A jak přišel na název Thebener? Jednoduše, Theben je německy Devín, takže cesta k finálnímu názvu byla poměrně snadná :-)

THEBENER

 

 

 

 

 

Žádné produkty od výrobce Thebener (Víno Mrázik Devín) nebyly nalezeny....

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.