;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Velikonoční speciál - co a jak upéct v souladu s tradicí

Velikonoční neboli pašijový týden a jak se na něj připravit

Velikonoce jsou svátkem jara a také největším křesťanským svátkem, který vrcholí v neděli na Boží Hod hned po prvním jarním úplňku. Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Vzkříšení totiž dokazuje, že smrt neznamená konec, ale nový začátek. Velikonoce jsou také oslavou probouzející se přírody a plodnosti. I ten nejzarytější škaredohlýd si uvědomí, že pohled na rozkvétající se stromy a zelenající se trávu je něco opravdu krásného.

Ne nadarmo se o jaru říká, že je nejkrásnější období v roce. Všechny nás totiž to obrovské kouzlo probouzející přírody uchvátí. Uvědomíme si, že svět není jen o práci a věčných starostech, ale i o kráse kolem nás. O jednoduchých věcech, které jsou na dosah. Vyrazte tedy ven a kochejte se tou nádherou a alespoň na chvíli zapomeňte na každodenní úkoly a pořádně se nadechněte. Je tu nový začátek! Jaro přichází!

Svatý týden začíná květnou nedělí a končí Božím Hodem. Co se v jednotlivých dnech podle tradic dělá, se může dočíst v následujících řádcích:

Květná neděle
Oficiální začátek svatého týdne. Jedná se o poslední postní den.V tento den přijíždí Ježíš do Jeruzaléma a lidé ho vítají čerstvými poupaty (ratolestmi). Do vázy dejte kočičky, nic nepečte, jinak by se neurodilo na stromech žádné ovoce. Oblečte si nové šaty, ať pěkně vykvetete.
 kocicky_1
 
Modré pondělí a Šedivé úterý 
Popadněte smetáky a vygruntujte si byt, dům či chalupu. Týden začíná jarním úklidem. Takže hodně octu, s dezinfekcí to moc nepřehánějte a hlavně vymeťte pavučiny, ať přivítáte jaro v čistém. 
 
 
Škaredá nebo také Sazometná středa
v tento den se usmívejte od rána do noci. Pokud se totiž budete mračit, zůstane Vám to po celý zbytek roku. Den připomíná křesťanům Jidášovu zradu, kdy právě Jidáš spolu s vojáky přišel zatknout Ježíše na Olivovou horu.
Zadělejte těsto na jidáše, další den si je můžete dát k snídani. Fantastický recept najdete zde.
 
usmev2
 
Zelený čtvrtek má být plný zeleniny!
Nakupte si jakoukoliv zeleninu a snězte jí v tento den co nejvíce. Pusťte se do pojídání jidášů potřených medem a budete zdraví po celý rok. Alespoň tak praví pověry. Velikonoční jidáše nesou velký příběh, a sice, symbolizují provaz, na kterém se oběsil proradný a zrádný Jidáš. 
Neměli byste se hádat a ani půjčovat si peníze, hádky se Vám po zbytek roku vyhnou a peníze si Vás najdou. Před rozedněním zatřeste stromy na zahradě, urodí více ovoce.
 
jidase11
 
Velký pátek
Ve tři hodiny odpoledne zemřel Ježíš, ukřižovaný na kříži. Je to den půstu, ale také otevírání pokladů ve skalách. Tak se podívejte, jestli nějaký poklad v tomto dni najdete.
 
 
Bílá sobota
Poslední den půstu, co má být bílé, musí se nově vybílit, podívejte se do všech koutů, v  sobotu je poslední den úklidu. Prostřete stůl, upečte velikonočního beránka, na stůl dejte jidáše a zadělejte na mazanec. Poobědvejte velikonoční nádivku. Výborný recept najdete zde.
 
nadivka11
 
Neděle je Boží hod
O Velké noci Ježíš vstal z mrtvých. V tento den se křesťané radují a hodují. Prostřete stůl a dejte na něj mazanec, čerstvý chléb, vajíčka, beránka a jidáše. Skvělý a odzkoušený recept na mazanec jako malovaný najdete zde.
 
mazanec1
 
Velikonoční pondělí
Pomlázka z mladého vrbového proutí a barvená vajíčka symbolizují svátky jara. Jaro přichází, usmívejte se a radujte se!
 
 
Krásné svátky!
 
dobrykram_podelny_banner
 
 
 
Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.