;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Úžasné Velikonoční jidáše

symbolizují pokřivený charakter toho, co zradil Ježíše. Je to provaz, na kterém se Jidáš oběsil. Mají různý stočený tvar a potírají se medem, který podle pověry chrání proti hadímu uštknutí. Recept není nijak složitý a určitě ho zvládnete. Ideální je začít péct jidáše už ve středu, abyste měli na zelený čtvrtek co snídat.
 
Nejprve si připravte:
500 g hladké mouky
70 g másla pokojové teploty
80 g cukru krupice
2 žloutky pokojové teploty
300 ml smetany na vaření
25 g droždí
dvě lžičky soli
kůra ze 1/2 citronu
špetka muškátového květu
 
Na potření
2 vejce
2 lžíce medu
2 lžíce másla
 
 
Nejprve si připravíme kvásek. Odměřte asi 100ml vlažné smetany, rozdrobte do ní droždí, přidejte trochu mouky a cukru. Za pár minut uvidíte, že se začnou tvořit na povrchu bubliny. To je znamení, že kvasnice se probudily a vše je tedy na dobré cestě k perfektnímu výsledku.
 
Ostatní ingredience dejte do mísy a přidejte kvásek. Zpracujte těsto tak, aby bylo nebylo lepivé. Já jsem ho neměl úplně hladké, ale nelepilo. Výsledek byl perfektní. Pořádně těsto hněťte, nejlépe tak 10 minut.
Hotové, nelepivé těsto dejte do mísy, zakryjte fólií a nechte asi hodinu kynout. 
 

jidase11

Po hodině si s těstem opět pohrajte a vyžeňte z něj všechen vzduch. Pak si těsto rozdělte celkem na asi dvacet dílků a začněte válet válečky. Měli by mít tak 25 cm. Různě je stáčejte, abyste vytvořili náznak smotaného lana, na kterém se Jidáš oběsil. Klaďte je na papírem vystlaný plech a potřete vejcem s vodou.
 
Připravené uzlíky nechte asi 20 minut kynout na plechu a zapněte si troubu na cca 200 °C
Před vložením plechu do trouby, potřete uzlíky opět vejcem s vodou. Z těsta byste měli udělat asi 2 plechy. Pečte je postupně po 15 minutách, až uvidíte, že jidáše jsou krásně zlatavé.
 
Ohřejte med s máslem a ihned po vytažení plechu je potírejte. Potřené jidáše nechte vychladnout ideálně na mřížce. 
 
Hotovo, doufám, že se Vám povedou jako mě. Byly nádherné a strašně dobré!
 
 
Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.