;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Křehký povidlový koláč

Tento koláč připomíná ty francouzské typy, co můžete udělat na sladko i na slano. Je to takové univerzální těsto, které Vám dovolí dát do něj náplň jakou máte nejraději. Základem je křehký předpečený korpus, do kterého dáte povidla a když je s mícháte s mákem, bude koláč ještě fajnovější.

povidlovy_kolac_dobrykram.cz33

Připraveni? Jdeme na to. Nejprve si připravíme těsto na korpus. Ideálně den dopředu nebo alespoň dvě hodiny před pečením. Přece jenom chceme, aby byl koláč křehký, že? Tak hlavně trpělivost.

 

Na těsto budeme potřebovat jen šest ingrediencí:

250g hladké mouky

125g másla

špetka soli

40ml vychlazené vody

sádlo na vymazání formy a vejce na zafixování korpusu

 

Na náplň:

100g povidel (pokud máte rádi variantu úplně bez cukru, tak použijte cca 300g kvalitních povidel)

2-3 lžíce třtinového cukru

200ml mléka

150g mletého máku

 

Vrhneme se tedy nejprve na těsto. Do mouky se solí nakrájejte máslo na malé kousky a promíchejte. Pak nalijte asi 2/3 studené vody a opět promíchejte. Těsto Vám určitě nebude úplně držet u sebe, ale to nevadí. Křehkosti dosáhneme právě tím, že těsto neuděláme dokonalé, ale spíš na způsob držící drobenky. Stačí, když bude lepit mezi prsty. Tentokrát opravdu není cílem vytvořit hladké těsto, ale těsto mírně nedokonalé. Vodu pak přidávejte jen tehdy, když se Vám zdá, že těsto ani trochu nelepí. Jakmile jste dosáhli kýžené konzistence, můžete těsto zabalit do folie, mírně ho rozplácnout a uložit do lednice.

Po dvou hodinách nebo ještě lépe druhý den těsto vytáhněte a nechte chvíli odpočinout. Zapněte si troubu na 180°C a z těsta mezitím vyválejte větší placku o síle asi půl centimetru. Formu si vymažte sádlem a těsto na ni přendejte tak, že formu dáte na těsto a celé to pak obrátíte. Vložte vše do lednice. Jakmile bude trouba předehřátá, vyndejte formu a těsto propíchejte vidličkou. Vložte formu do trouby a nechte péct asi 8 minut. Připravte si rozšlehané vejce a jakmile vyndáte těsto z trouby ihned jej potřete vejcem. Docílíte tím fixace těsta, při této úpravě do něj pak bez obav můžete vložit jakoukoliv náplň.Těsto nechte vychladnout.

povidlovy_kolac_dobrykram.cz22

Smíchejte povidla s cukrem, mákem a mlékem a vytvořte hmotu. Pokud máte rádi jen samotná povidla, klidně použijte jen samotná povidla a na ozdobu můžete dát drobenku. Troubu si nastavte na 160°C a náplň nalijte na vychladlý korpus. Vše vložte do vyhřáté trouby na asi 40 minut.

Po necelé třičtvrtěhodince se Vám korpus pěkně zbarví do hněda a Vy ho můžete vytáhnout z trouby. Nechte vychladnout a uvařte si kávu. Garantuji Vám, že jeden kousek Vám stačit určitě nebude :-). Dobrou chuť.

 

 

 

 

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.