;
omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen

Vůně šípků se line z Jesenických vrchů

Tam, kde mají nejčistší vzduch v republice, najdeme také krásnou přírodu, husté a borovicemi ovoněné lesy, proslulé Priessnitzovy lázně, ale především velmi příjemné a milé lidi. V této nádherné lokalitě, uprostřed panensky čisté jesenické přírody, jsem navštívil našeho dodavatele šípkových produktů, z nichž se těší největší oblibě zejména vynikající šípkové víno, osvěžující sirup a výborný džem.

sipkovydzem11

 

Výrobna těchto produktů, kterými by nepohrdla ani sama Šípková Růženka, je kousek od lázeňského komplexu. Dle mého názoru je to tedy ideální místo kombinující práci i odpočinek. Za tónů dechovky linoucí se z kolonády si to pěkně mašíruju k provozovně Šárky Vybíralové a Romana Šeráka.

Šípkové víno se rodí uprostřed Jeseníků

Dveře jsou pootevřené, jako by snad na někoho čekali :-)Schůzka přesně včas a za nádherného počasí – no jen řekněte, co víc si přát? „Vy jste ale přesný, tak pojďte dál,“ usměje se pan Roman ve dveřích a hned mě uvádí do útrob své provozovny. Tak tady se to všechno míchá, tady to spolu kvasí a právě tady se všechny ty dobroty plní do lahví a skleniček!

sipkove vino_vyroba11_1

Rozhlížím se kolem dokola, všude čisto a příjemná vůně. Hádám však, že malá provozovna už kapacitně moc nestačí. „Přesně tak,“ potvrzuje mi majitelka a dodává, že co vyrobí, to také hned prodají. Pochopitelně by ale chtěli vyrábět větší množství. Omezená kapacita je však v této chvíli velkou bariérou.

Lahodný mok, po kterém se jen zaprášilo

Chválím vína, která jsme s přáteli měli možnost ochutnat, a ptám se, jak je to letos s úrodou a zda mě majitelé provozovny seznámí s nějakými novinkami. Šárka a Roman mi vysvětlují, že dnes si mohu odvézt akorát šípkové víno. Jiné zatím není. Vše je totiž vyprodané.

Trochu posmutním, ale zároveň je přesvědčuji, že nic lepšího si vlastně výrobce snad ani nemůže přát. Souhlasím tedy s omezeným výběrem a do auta skládám sklenice šípkového vína, chutné sirupy a chuťově vyvážené džemy.

Rakytníkový burčák? Lahoda!

Po chvíli ještě chutnám letošní burčák a prakticky ihned se do jeho vůně zamiluji. Musím vás s touto nevšední chutí seznámit, brzy ji proto představím v našem e-shopu! Jestli jste ale čekali burčák z jablek nebo hroznů, musím vás zklamat…

V naší nabídce se nově objeví burčák z rakytníku – chutné a zdravé plodiny, která má v sobě 10× více vitamínu C než pomeranč. Zahraniční vědecké výzkumy dokonce tvrdí, že pouhopouhá jedna bobulka rakytníku pokryje celou denní dávku tohoto důležitého vitamínu!

Z keře až do sklenice

V našem rozhovoru se vracíme k šípkovému vínu a mě to nedá. Proto vyzvídám, jak se vlastně takové dobré a kvalitní víno vyrábí. Pan Roman mi začne popisovat celkem jednoduchou technologii výroby: „Vezmete sušené šípky, nasypete je do nádoby, přidáte cukr a kvasinky a pak čekáte 3–4 měsíce,“ vysvětluje. Proces však pokračuje dále: „Po kvašení se víno stočí od kalu, šípky se vylisují a víno se přečerpá do zrajících nádob,“ ukazuje mi pan Roman přečerpávací zařízení. Víno pak zraje další 3–4 měsíce.

sipkove vino_vyroba22

„Panečku!“ žasnu. To je ve finále tedy skoro 8 měsíců, než si můžeme pochutnat na zdejším šípkovém vínu! Skutečným tajemstvím je ale množství přidaného cukru, typ a množství kvasinek a samozřejmě to nejdůležitější – délka celého procesu. Není to zas tak jednoduché, jak se mi zprvu zdálo. Aby bylo víno skutečně kvalitní, je potřeba se mu hodně věnovat. Trpělivost a kvalitní suroviny zde jdou ruku v ruce s tradicemi a časem, který je tomuto produktu bez kompromisů věnován.

Čistě přírodní produkty bez barviv a konzervačních látek

Vína od Šárky a Romana nejsou jen tak ledajaká. Finální kvalitu a chuť mají už z vlastních zkušeností perfektně vychytané. Každé víno, které v jejich nabídce najdete, je čistě přírodním produktem, který vyniká daleko silnější chutí a vůní než jakákoli jiná vína, jež jsou volně k dostání.

Díky tomu, že nejsou filtrovaná, si uchovávají své vlastnosti a cenné látky. Vína navíc neobsahují žádná barviva ani konzervační látky. Hlavní surovinou jsou šípky sbírané na zelených kopcích Jeseníků, a právě ty dávají vínu a dalším výrobkům výjimečnou kvalitu a chuť.

sipkove vino_vyroba33

Výjimečná vína vhodná pro výjimečné chvíle

Vína jsou velmi bohatá a silná. Vynikají plnou chutí a velmi příjemnou vůní. Proto je doporučuji pouze k decentnímu popíjení v kruhu nejbližší rodiny či přátel. Ruční práce je u šípkových výrobků základem pro uchování té nejvyšší kvality. Malovýrobna se dokonce pyšní certifikátem Jeseníky – originální produkt a přiznám se, že i to se mi hodně líbí.

Když se podívám po okolní krajině, lepší zdroj surovin si snad Roman a Šárka nemohli přát. Oba působí velmi sympaticky a jsou to usměvaví optimisté. Spolupracovat s veselými lidmi je pro mě vždycky radost :-).

Tak se usmějte i vy a dejte si šípkové na zdraví!

 

 

Zbyněk Glos, DobrýKrám.cz

_____________________________________________

Podívejte se také na naše další články o skutečných českých delikatesách:

Delikatesy, které vznikají na dosah panenské přírody Bílých Karpat

hornacka farma44

Romana Šafránková je další češkou, která má dvojité zlato!

IMG_7935_final

 

Provozovatel webu Zbyněk Glos, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V případě, že se chcete dozvědět více o ochraně osobních dat klikněte zde.